Објавено на:

Ана Брнабиќ избрана за претседател на Народното Собрание на Србија

t

По тридневна расправа за избор на претседател на Народното собрание на Србија, пратениците во Собранието на Србија за таа функција ја избраа доскорешната премиерка и потпретседателката на Српската напредна странка Ана Брнабиќ.
Од 158 пратеници кои гласаа за избор на Брнабиќ, гласаа 153 пратеници, пет беа против, а воздржани немаше.

За нејзиниот избор гласаа пратениците кои влегоа во Собранието од листата „Александар Вучиќ – Србија не смее да застане“ и „Ивица Дачиќ – премиер на Србија“, Здружението на војводинските Унгарци и партиите на националните малцинства.
На гласањето не присуствуваа пратениците на коалицијата „Србија не сме стане“ и „НАДА“, а против или не присуствуваа пратениците на „Ми глас народа д-р Бранимир Несторовиќ“ и „Ми глас на народ“.


На дневен ред на конститутивната седница се избор на потпретседател на Народното собрание, именување на генерален секретар, избор на членови на работни тела и избор на членови на постојани парламентарни делегации во меѓународните институции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…