Објавено на:

Англија ги ykинува речиси сите мерки пpoтив Kовид: Hema веќе маски, сертификати за вakцини, а може да се ykине и caмоизолацијата

t

Ограничувањата, вклучувајќи ги КОВИД-19 сертификат, задолжително носење маски и барањата за работа од дома ќе бидат отстранети во Англија, објави во средата британскиот премиер Борис Џонсон.

Џонсон, исто така, сугерираше дека правилата за самоизолација, може да бидат исфрлени на крајот на март бидејќи пандемијата на вирусот станува ендемична.

Ако стапи во сила веднаш, владата на Велика Британија повеќе нема да бара од луѓето да работат од дома. Ковид сертификатите за ноќните клубови и големите настани нема да се обноват кога ќе помине 26 јануари. А од четврток, носењето маски во затворени простории веќе нема да биде задолжително никаде во Англија.

Условот за средношколците да носат маски за време на часовите и во заедничките области, исто така, ќе биде отстранет од националните упатства на Одделот за образование.

Во Долниот дом можеше да се слушнат громогласни овации од пратениците по најавите на Џонсон за укинување на маските.

Луѓето кои тестираат позитивно за КОВИД-19 и нивните невакцинирани контакти сè уште треба да се самоизолираат, но Џонсон рече дека „очекува и тоа да не се обнови“ по 24 март.

„Како што КОВИД ќе стане ендемичен, ќе треба да ги замениме законските барања со совети и насоките, повикувајќи ги луѓето со вирусот да бидат внимателни и внимателни кон другите“, рече премиерот.

Запрашан дали да се отстранат правилата за тестирање за вакцинирани патници во Обединетото Кралство, Џонсон рече дека владата ги разгледува аранжманите за тестирање за патување и дека може да се очекува соопштение во наредните денови.

Но, тој одби да го преиспита мандатот за вакцинација за здравствените работници во првите редови, инсистирајќи на тоа дека „доказите се јасни дека здравствените работници треба да се вакцинираат“.

Џонсон им рече на пратениците дека Кабинетот дека одлучил да ги отстрани своите таканаречени мерки „План Б“ во средата наутро, бидејќи податоците покажуваат дека бранот Омикрон го достигнал врвот на национално ниво, и тој го припишал стабилизирањето на бројот на прием во болниците на „извонредната кампања за бустери“ и почитувањето на јавноста со мерките за ограничување.

Отстранувањето на мерките „План Б“ против вирусот доаѓа во време додека премиерот се бори со зголемен притисок со кој се повикува да поднесе оставка поради наводните забави на кои се прекршиле правилата против Ковид 10 на Даунинг стрит број 10, официјалната резиденција на премиерот, за време на пандемијата.

Исто така Џонсон во понеделникот доби петиција потпишана од повеќе од 200.000 луѓе, во која се повикува на прекин на пасошите за вакцини и слични сертификати за КОВИД.

Има и посебна петиција со која се повикува на поништување на мандатите за вакцини за здравствените работници, која исто така беше доставена до Џонсон во понеделникот, доби околу 160.000 потписи.

Владите во Шкотска и Велс, исто така, најавија отстранување на мерките против Омикрон, но задолжителното носење маски во затворен простор и пропусниците за КОВИД ќе останат на сила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…

Ковачевски: Едноцифрената инфлација е доказ дека мерките…

Премиерот Ковачевски вели дека податоците дека инфлацијата…

Милевски: Македонија има потенцијал да одигра добар…

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски…

Хаос во Нотингем: Градот блокиран, три безживотни…

Еден човек е уапсен откако денеска на…

Српската Влада ги донесе најновите мерки по…

Владата на Србија ги донесе најновите одлуки…