Објавено на:

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на референдумот се за соединување со Русија

t

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа на референдумот во областа Запорожје гласаа за повторно обединување со Русија, произлегува од резултатите од излезната анкета спроведена од Кримскиот републикански институт за политички и социолошки истражувања.


„Од оние кои гласаа на референдумот и одговорија на прашањето: 93 проценти се за влез на регионот Запорожје во Руската Федерација, додека седум проценти го поддржуваат украинскиот статус на регионот“, се вели во публикацијата.

Од институтот појаснуваат дека анкетата надвор од избирачките места била спроведена преку телефонски повици. На него присуствуваа 500 испитаници.

Референдумот за приклучување кон Русија започна утрото на 23 септември во областите Запорожје и Херсон, како и во народните републики Доњецк и Луганск. За изразување волја се одвоени пет дена – до 26 септември ќе се гласа за излезно и куќно гласање, а на 27 септември ќе бидат отворени стационарни избирачки места.


Јавноста се обрати до властите од регионите со иницијатива за итно одржување на плебисцит. Според претставниците на републиките и регионите, приклучувањето кон Русија ќе ги обезбеди нивните територии и ќе ја врати историската правда. Според нивното мислење, ова е од витално значење во контекст на постојаните акти на терор од националистичките власти на Украина и земјите на НАТО кои снабдуваат оружје за убивање цивили.
Владимир Путин рече дека Русија ќе ја поддржи одлуката што треба да ја донесат жителите на Донбас и на ослободените територии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…