Објавено на:

Анкета: Довербата во Путин порасна на 80%

t

Нивото на доверба меѓу Русите во рускиот претседател Владимир Путин, според истражувањето спроведено од 18 до 24 декември, се зголемило за 0,3 процентни поени во текот на минатата недела. и изнесува 80%. Ова се податоците на Серускиот центар за проучување на јавното мислење (VTsIOM).

Истражувањето е спроведено меѓу 1,6 илјади возрасни Руси.

„На прашањето за довербата во Путин позитивно одговориле 80% од учесниците во истражувањето (плус 0,3 процентни поени), а нивото на одобрување на активностите на претседателот не се променило и изнесувало 77,1%, се забележува во студијата.

Активностите на руската влада ги одобруваат 53,7% од испитаниците (плус 0,7 процентни поени), а работата на премиерот Михаил Мишустин ја одобруваат 54,5% од испитаниците (плус 0,5 процентни поени). 62,9% од испитаниците (плус 0,9 процентни поени) изразиле доверба во Мишустин.

Испитаниците го искажаа својот однос и кон шефовите на парламентарните партии. Така, на претседателот на Централниот комитет на Комунистичката партија на Руската Федерација Генадиј Зјуганов му веруваат 32,6% (плус 0,7 процентни поени), лидерот на „Праведна Русија – за вистината“ Сергеј Миронов – 29,2% (плус 0,8 проценти поени), лидерот ЛДПР Леонид Слуцки – 16,1% (минус 1,8 процентни поени), претседателот на партијата Нови луѓе Алексеј Нечаев – 8,9% (плус 2,1 процентни поени).

Нивото на поддршка за Единствена Русија беше 42,2% (плус 0,2 п.п.), Комунистичката партија на Руската Федерација – 8,8% (минус 1 п.п.), ЛДПР – 8,6% (плус 0,3 п.п.). стр.), “Праведна Русија – За вистината“ – 4,4% (без промени), „Нови луѓе“ – 4,5% (минус 0,2 п.п.)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Руски физичар осуден на 14 години затвор…

Рускиот физичар Анатолиј Маслов, кој работел на…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…