Објавено на:

Анкета: Половина од Американците мислат дека Украина добива премногу пари

t

Сè поголем дел од американските гласачи велат дека нивната земја троши премногу за Киев, покажаа анкетите.

Американците се повеќе се свртуваат против финансирањето на конфликтот на Украина со Русија, покажаа две неодамнешни анкети. Партизанските поделби имаа сериозно влијание врз ставовите кон обезбедувањето помош во САД.

Во истражувањето спроведено од „Фајненшл тајмс“ и бизнис школата во Мичиген Рос, 48 отсто од Американците рекле дека веруваат дека нивната нација троши премногу за воена и финансиска помош за Киев. Само 27% рекле дека сумата е точна, а 11% веруваат дека САД не трошат доволно. Британскиот весник ги објави резултатите во неделата.

Гласачите на републиканците беа најверојатни да кажат дека помошта на САД за Украина е прекумерна, при што 65% од републиканците го дадоа тој одговор, во споредба со 52% од независните и 32% од демократите.

Променетите ставови се рефлектираа и во истражувањето на Пју за истото прашање, чии резултати анкетарот ги објави минатиот петок. Во таа студија, 31% од испитаниците рекле дека САД трошат премногу, во споредба со 29% кои го поддржуваат сегашното ниво, 18% сметаат дека тоа не е доволно и 22% кои рекле дека не се сигурни.

Минатата недела, сенаторите од републиканската опозиција го блокираа барањето на Белата куќа за над 110 милијарди долари дополнителни странски безбедносни трошоци, од кои повеќе од 60 милијарди долари беа наменети за Украина.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден тврди дека доколку САД престанат да ја финансираат Украина, американските војници ќе мора директно да се борат со Русите. Тој инсистираше на тоа дека Москва ќе го нападне НАТО откако ќе ја победи Украина, што предизвика прекор од Кремљ.

Само 33 отсто од Американците анкетирани во анкетата на Пју изјавиле дека Русија е голема закана за САД, додека 34 отсто ја нарекле мала закана, а 10 отсто рекле дека воопшто не претставува закана. Демократите беа поверојатно од републиканците да ја сфатат Русија како главна закана, со разлика од 40% до 27%.

Републиканскиот сенатор Џ.Д. Ванс ја потврди скептичната позиција за финансирање на Украина што ја делат некои пратеници во неговата партија за време на програмата на Си-Ен-Ен во неделата.

„Идејата дека Украина ќе ја врати Русија на границите од 1991 година беше глупава. Никој всушност не веруваше“, му рекол тој на водителот Џејк Тапер. Противниците сакаат Бајден да објасни „што ќе постигнат 61 милијарда долари, а сто милијарди долари не го постигнаа“.

Двете истражувања беа спроведени онлајн, помеѓу 5 и 6 декември и помеѓу 27 ноември и 3 декември, соодветно. Анкетата на ФТ-Мичиген Рос ги одразува мислењата на 1.004 регистрирани гласачи и има маргина на грешка од ±3,1 процентен поен. Истражувањето на Pew опфатило 5.203 луѓе и има маргина на грешка од ± 1,8 процентни поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…