Објавено на:

Антивоени протести во Мадрид пред сликата на Пикасо, Герника

t

Неколку часа пред почетокот на Самитот на НАТО во Мадрид, околу 30 антивоени активисти протестираа во Музејот на кралицата Софија пред познатата слика на Пабло Пикасо, Герника.

– Демонстрантите ја обвинуваат воената алијанса за поттикнување на војна во Украина и тврдат дека безбедноста не се постигнува со големи количини оружје, се наведува во заедничкото соопштение на организаторите на протестот.

На сликите и видеото објавени на социјалните мрежи се гледаат десетина активисти кои лежат на подот пред сликата Герника, која е инспирирана од крвавиот воздушен напад врз градот Герника за време на Шпанската граѓанска војна.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше „Војната е смрт за луѓето”. „Војната е смрт за уметноста”.

Протестот во еден од најпознатите европски музеи траеше околу 10 минути пред да интервенира персоналот на музејот и да ги избрка демонстрантите, но управата на музејот се уште не го коментирала инцидентот.

За време на Самитот планирано е лидерите на земјите-членки на НАТО да го посетат Музејот на Кралицата Софија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска од Мадрид: Безбедноста на регионот е…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во…

Антивоени протести во Мадрид пред сликата на…

Неколку часа пред почетокот на Самитот на…

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради…

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска…

(Видео) Хорор во Мадрид: Експлозија направи хаос…

Силна експлозија го потресла центарот на Мадрид,…