Објавено на:

Апартхејд во Израел: Меѓународните организации реагираат

t

Амнести интернешенел во вторникот соопшти дека Израел одржува „систем на угнетување и доминација“ над Палестинците, сè до неговото формирање во 1948 година, систем кој ја исполнува меѓународната дефиниција за апартхејд.

Со објавувањето на извештајот од 278 страници составен во период од четири години, групата за права со седиште во Лондон им се придружува на Human Rights Watch и на израелската група за права B’Tselem во обвинувањето на Израел за апартхејд – и во неговите граници и на окупираните територии .

Нивните наоди се дел од растечкото меѓународно движење за редефинирање на израелско-палестинскиот конфликт како борба за еднакви права, а не како територијален спор. Тие напори се зајакнаа во деценијата откако мировниот процес беше запрен, бидејќи Израел ја консолидираше својата контрола над окупираните територии и се засили поради идејата за палестинска држава.

Израел отфрла какво било тврдење за апартхејд, велејќи дека неговите арапски граѓани уживаат еднакви права. Додели ограничена автономија на палестинската управа во екот на мировниот процес во 1990-тите и ги повлече своите војници и доселеници од Газа во 2005 година.

Но, Амнести и другите групи велат дека самата фрагментација на териториите на кои живеат Палестинците е дел од севкупниот режим на контрола дизајниран да ја одржи еврејската хегемонија од Средоземното Море до реката Јордан.

Тие укажуваат на дискриминаторската политика во Израел и во анектираниот источен Ерусалим, израелската блокада на Појасот Газа, со кој управува милитантната група Хамас од 2007 година, и неговата де факто анексија на Западниот Брег, каде што врши целосна контрола и е активно градење и проширување на еврејските населби кои најголемиот дел од меѓународната заедница ги смета за нелегални.

Палестинците со децении го обвинуваат Израел за апартхејд. Палестинската управа, која управува со делови од окупираниот Западен Брег и соработува со Израел за безбедност, го поздрави извештајот.

Амнести ги следи таквите политики уште од основањето на Израел во 1948 година. Околу 700.000 Палестинци избегаа или беа протерани за време на арапско-израелската војна околу создавањето на Израел. Тие сочинуваа околу 80% од палестинското население во она што сега е Израел. Израел им забрани на бегалците да се вратат за да го задржи своето еврејско мнозинство.

Палестинците кои останаа во Израел живееја под воена управа до непосредно пред војната на Блискиот Исток во 1967 година, кога Израел го зазеде источен Ерусалим, Западниот Брег и Газа, територии кои Палестинците ги сакаат за нивната идна држава.

Денес, Палестинците во Израел имаат државјанство, вклучително и право на глас, а некои ги достигнаа повисоките ешалони на бизнисот, правото, медицината и забавата. Но, генерално, тие се соочуваат со широко распространета дискриминација во области како што се пазарите на работа и домување. Палестинците на Западниот Брег живеат под израелска воена управа, а оние во Газа под раководство на Хамас, исто така, се соочуваат со осакатена израелска и египетска блокада.

Палестинците сочинуваат околу 20% од 9,4 милиони жители на Израел. Но, еврејското и арапското население се приближно еднакви кога ги вклучуваат Западниот Брег и Газа.

„Од своето основање во 1948 година, Израел спроведува политика на воспоставување и одржување на еврејска демографска хегемонија и максимизирање на својата контрола над земјата во корист на еврејските Израелци, истовремено ограничувајќи ги правата на Палестинците и спречувајќи ги палестинските бегалци да се вратат во нивните домови“, соопшти Амнести. „Израел ја прошири оваа политика на Западниот Брег и Појасот Газа, кои оттогаш ги окупира.

Израел ги отфрли претходните извештаи како пристрасни, но усвои многу повеќе противнички став кон Амнести, обвинувајќи ја за антисемитизам и за делегитимирање на самото постоење на Израел дури и пред објавувањето на извештајот.

„Неговиот екстремистички јазик и искривување на историскиот контекст беа дизајнирани да го демонизираат Израел и да истурат масло на огнот на антисемитизмот“, соопшти Министерството за надворешни работи во понеделникот.

Агнес Каламар, генералниот секретар на Амнести, ги отфрли тие обвинувања како „неосновани напади“ и „лаги со голо лице“. Таа рече дека Амнести ја признава државата Израел и го осудува антисемитизмот и дека обвинувањата за спротивното не се „ништо повеќе од очајнички обид да се избегне контролата (и) да се оттргне вниманието од нашите наоди.

Ниту еден од извештаите не го споредува Израел со апартхејдот во Јужна Африка, каде што беше воспоставен систем заснован на надмоќ на белата боја и расна сегрегација од 1948 до 1994 година. Наместо тоа, тие ја оценуваа политиката на Израел врз основа на меѓународните конвенции како Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд. Тој го дефинира апартхејдот како „институционализиран режим на систематско угнетување и доминација на една расна група над која било друга расна група“.

МКС веќе ги истражува потенцијалните воени злосторства извршени од Израел и палестинските милитанти во последниве години. По минатогодишната војна во Газа, Советот за човекови права на ОН формираше постојана истражна комисија за да ги истражи злоупотребите против Палестинците во Израел, Западниот Брег и Газа, вклучително и „систематска дискриминација и репресија врз основа на национален, етнички, расен или верски идентитет“.

Таквата комисија е најнаметливиот вид на истражно тело што може да го создаде советот, а оваа комисија за првпат доби „тековен“ или постојан мандат.

Израел ги обвини и МКС и телото за права на ОН дека се пристрасни против него и дека го издвојуваат додека другите земји вршат многу полоши прекршувања

Јувал Шани, виш соработник во Израелскиот институт за демократија и член на Правниот факултет на Хебрејскиот универзитет во Ерусалим, рече дека е „многу малку веројатно“ МКС да ги продолжи наводите за апартхејд со оглед на сложеноста што е вклучена.

Тој рече дека тврдењето за апартхејдот е „екстремно и сосема неосновано“ во Израел, и покрај тоа што постои дискриминација. Ситуацијата на териториите е „многу посложена“.

„Таму имате елементи кои би можеле да се квалификуваат како дискриминација, сегрегација и угнетување, со оглед на должината на окупацијата“, рече тој. Но, „тешко е да се направи разлика помеѓу прашањата кои имаат врска со безбедносната политика, со конкурентните национални претензии и што е расистичка агенда“.

Користењето на јазикот на апартхејдот е „мост предалеку“, рече тој.

Израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид им изјави на новинарите минатиот месец дека очекува засилени напори оваа година да се означи Израел како држава на апартхејдот што може да доведе до негова забрана за спортски или културни настани. Тој рече дека оживувањето на политичкиот процес со Палестинците ќе помогне во борбата против тие напори.

Мировниот процес беше запрен пред повеќе од една деценија, а актуелниот премиер на Израел, Нафтали Бенет, се противи на палестинската државност. Тој ја предводи непоколебливата коалиција која вклучува поумерени членови како Лапид, па дури и мала арапска партија.

Делумно поради нејзините внатрешни поделби, владата отфрли какви било поголеми иницијативи за решавање на конфликтот. Но, неколку високи функционери, вклучително Лапид и министерот за одбрана Бени Ганц, се состанаа со палестинските лидери со цел да ја поттикнат палестинската економија и да ги постават темелите за преговори во иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Израел да се фокусира да ги…

Американскиот претседател Џо Бајден го повика Израел…

Британија воведува забрана за патување на израелските…

Обединетото Кралство денеска соопшти дека воведува забрана…

Нетанјаху: Ништо нема да нѐ спречи да…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека ништо…

Најмалку десет израелски војници загинаа во заседа…

Најмалку десет израелски војници, вклучително и двајца…

Волстрит Журнал: Израел почна да пумпа морска…

Израелските одбранбени сили (ИДФ) почнаа да го…