Апелација го врати случајот за пожарот во модуларната болница во Тетово на повторно судење

t

Се враќа на повторно судење дел од случајот против двајцата директори на тетовската болница за случајот со пожарот во кој пред три години изгореа 14 пациенти во собирна болница „Ковид“.

Апелациониот суд во Гостивар одлучи да го врати случајот на повторно судење, бидејќи првата пресуда беше нејасна. Во жалбата во пресудата се наведува дека Судот во Тетово „не постапил со должно внимание за да може со сигурност да ги докаже сите релевантни правни факти“.

„Пресудата е нејасна, неразбирлива и непогодна за разгледување“, се вели во Апелација.

Основниот суд во Тетово лани ги осуди директорите Флорин Бесими и Артан Етеми на условна казна од една и пол година за „тешки дела против општата безбедност“.

Нема да одат во затвор доколку во следните три години не направат ново кривично дело.

Во моментот на пожарот Бесими бил на чело на болницата, додека Етеми бил економски директор.

Тетовската болница како здравствена установа е казнета со околу 16.000 евра, додека лекарот Бобан Вучевски, кој бил дежурен ноќта на пожарот, на првостепениот судски процес е прогласен за невин по обвинението дека не постапил според правилата здравје.

Обвинителството на Тетово незадоволно од пресудата го обжали решението до Апелациониот суд во Гостивар.

Обвинителството побара директорите да добијат построга казна, да се укине пресудата за лекарот и да се врати предметот на повторно судење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прегазено дете во Тетово!

33-годишник вчера прегазил дете во Тетово. –…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…

Наставник натепал ученик, се огласи министерот Шаќири

Тетовската полиција соопшти дека уапсиле наставник кој…

Ноле на штаки: Прва фотографија по операцијата

Новак Ѓоковиќ вчера имаше операција на коленото…

19-годишник од Тетово го нападнал неговиот татко,…

Рано утрово во 05.00 часот во тетовски…