Апликацијата „Телеграм“ блокираше илјадници налози поради повици на терористички напади

t

– Апликацијата „Телеграм“ пред четири дена почна да презема мерки за спречување на пораки со повици на терористички напади, соопшти денеска основачот на месинџерот Павел Дуров.

„Како резултат на тоа, беа стопирани десетици илјади обиди за испраќање такви пораки, а илјадници корисници кои учествуваа во овој флеш моб се соочија со трајно блокирање на нивните профили на Телеграм“, напиша тој на својот канал на „Телеграм“.

Дуров истакна дека почнувајќи од следната недела, сите корисници од Русија, Украина и Белорусија ќе можат да го ограничат кругот на оние кои можат да им испраќаат приватни пораки.

Според него, ќе се воведат решенија базирани на вештачка интелигенција за поефикасно филтрирање на таквите несакани пораки.

„Телеграм не е место за испраќање неовластено пошта и повици на насилство“, нагласи Дуров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Први ФОТОГРАФИИ од депонијата каде што МОНСТРУМИТЕ…

Осомничените за убиството на девојченцето од Бор,…

Во недела е Благовец, дознајте што што…

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните…

Молчеле со денови, но ги издадоа трагите…

Двајца работници во српски „Водовод“, го фрлиле…

Велешанец избегал од затвор и ја претепал…

Вчера во 21.30 часот во Велес, полициски…

ЈАС СУМ КАКО ВАРДАР, СТАРТУВАМ СО МИНУС…

„Јас сум како Вардар, стартувам со минус…