Арсовска: Kритиките доаѓаат од власта која четири години имаше пари и начини да се справи зо загадувањето, а само чекаше подобри временски услови

t

Градоначалничката Данела Арсовска информира дека градот Скопје не ја носи мерката за укинување на бесплатниот јавен превоз, поради намалување на загадувањето.

-Оваа Одлука е донесенa по добиеното известување од Министерството за животна средина и просторно планирање, а врз основа на добиените податоци од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздух, за прекин на прагот на алармирање за надминат праг на алармирање за ПМ10 честички во градот Скопје е завршена. Жалам што критиките доаѓаат од власта која четири години имаше пари и начини да се справи, а само чекаше подобри временски услови. Некоректно е да се каже некој за 50 дена не успеал да се подобри состојбата со воздухот, вели Арсовска во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител.

Според неа, градот во месец декември спровел 54 инспекторски надзори поврзани со загадувањето.

-Тоа е значително квалитетна насока по која се движиме. Почнавме и со вонредни контроли во индустриските капацитети. Имаме енормно загадување, но ќе се обидеме постепено да го намалиме загадувањето, вели Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА ЛАГИ: Не е точно…

Не е точно дека исчезнатото 14-годишно девојче…

Скопјанец нападнат со нож кај Бит Пазар!

На 27.11.2023 во 07:35 часот во СВР…

(Видео) Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за…

Здружение на Украинци во Република Македонија „Лесја…

Лавров во Скопје со времена дозвола

Од 9 до 12 часот денеска (28.11.)…