Арсовска мисли на безбедноста во сообраќајот: Пуштени во употреба нови одбројувачи на семафори, санирани дел од старите

t

Продожуваат активностите на Град Скопје и јавното претпријатија „Улици и патишта“ за зголемување на безбедноста за сите учесници во сообраќајот, преку реконструкција на постојната и поставување на нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација.

Деновиве се пуштени во употреба новите семафори со прекинувачи за најава на пешаци на крстосница на улица „Скупи“ со улицата која води кон населбата Бардовци, поставен е и нов семафорски столб на крстосница помеѓу бул. „8 Септември“ и улица „Скупи“, а на повеќе крстосници со булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ се поставени бројчаници на семафорите.

Дополнително, екипите на ЈП „Улици и патишта“ монтираа нови лантерни на семафорите на крстосницата бул. „Србија“ со бул. „Трета македонска бригада“, извршија санација на оштетените светлосни заштитни столпчиња по должината на улицата „Никола Карев“, а ја санираа и заштитната ограда на булеварот „Метрополит Теодосиј Гологанов“, на кружниот тек кај Католичка црква“ соопштија од Град Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прекинат сообраќајот на автопатот Скопје-Велес поради одрони

АМСМ известува дека автопатот Скопје-Велес од 17…

Раскол во партијата: Тепачка во месен комитет…

Почнаа тепачките за пратенички листи, ама буквално...…

Голема полициска акција во моментов во Скопје,…

Голема полициска акција во моментов се одвива…

Одлична вест: Водата за пиење во Скопје…

Водата во Скопје е безбедна и микробиолошки…

Казнети 267 возачи во Скопје, 128 за…

На територија на Град Скопје во текот…