Арсовска: Награда за скопските пожарникари за брзата и ефикасна реакција за гаснење на пожарот во фабриката Треска

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска донесе одлука да се додели соодветна награда за скопските пожарникари за нивната брза реакција и ефикасна интервенција при вчерашното успешно справување со огнената стихија во поранешната фабрика Треска.


– Пожарникарите се хероите на нашиот град. Во знак на благодарност за нивната пожртвуваност и високото ниво на професионалност, донесов одлука да бидат соодветно наградени, како одраз на поддршка за заштитата на Скопје и скопјани. Пожарот со кој во текот на вчерашниот ден се соочи противпожарната бригада беше со висок ризик, од голем размер кој тие брзо го локализираа без жртви и повредени. Со експресна реакција и повеќечасовна борба со огнената стихија го локализираа силниот пожар и ги заштитија имотите и животите на нашите сограѓани. Градот Скопје и граѓаните Ви се благодарни – истакна Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчки митрополит: Црквата во Цариград признава „Охридска“…

Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19…

Борел: Западен Балкан погоден од економска криза

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел,…

Земјите од ЕУ не успеаја да се…

Брисел се надеваше дека ќе постигне договор…

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов…

Надворешните министри на Австрија и Естонија во…

Топалов: Нема напредок во мешовитата историска комисија…

На последниот состанок на Мешовитата бугарско-македонска комисија…