Арсовска се поклони пред гробот на Делчев: Наша задача е да го чуваме и негуваме делото на Апостолот

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денес оддаде почит на македонскиот револуционер Гоце Делчев, по повод 150 годишнината од неговото раѓање.

„Труд и постојамство, тоа е силата, со помош на која човек станува највелик при секоја иницијатива.“, зборовите на Делчев, учителот, визионерот, апостолот на македонското револуционерно дело, еден од најистакнати македонски херои и борци за независна и слободна Македонија.

Денеска одбележуваме 150 години од раѓањето на Гоце Делчев како една од најзначајните личности во македонската историја. Во името на Градот Скопје положивме свежо цвеќе на неговото спомен почивалиште. Наша задача е да го чуваме и негуваме неговото дело, кое останува врежано во колективната меморија на македонскиот народ.” – стои во објавата на Арсовска на нејзиниот Фејсбук профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНИЈО! СКОПЈЕ Е ЕВРОПСКА…

Градот Скопје стана Европска престолнина на културата…

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен превоз

Во пресрет на почеток на академската 2023/2024…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…

Крлежи носители на Конго-кримска хеморагична треска пронајдени…

Во скопскиот регион се откриени крлежи кои…

Оваа сабота “Стела” на филмската вечер на…

Филмска вечер на отворено со филмот „Стела“…