Артан Груби се сретнувал со Мицкоски во Белата палата додека бил генерален секретар на партијата?

t

Како по обичај, пи-арот на ДПМНЕ повторно направи политичко самоубиство откако вчера во реакција на гостувањето на првиот вице-премиер Артан Груби, откри дека практично Мицкоски се среќавал со Груби.

– Во една од канцелариите во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ има една фотеља, за која легендата вели дека Груби направил дупка од седење во време на претходното раководство на партијата, се вели во соопштението.

Состаноците за кои зборуваат се состаноците за време на преговорите за формирање на Влада по изборите во 2016 година, односно тоа е период од крајот на 2016 до јуни 2017 година.

Оној кој го пишувал соопштението, заборавил дека лидерот кој сега се обидува да го одбрани, ама излезе “бато не ме брани”, во тој период беше висок функционер на партијата, што значи дека присуствувал на состаноците со Груби и Ахмети.

Во биографијата на Мицкоски може да се види дека тој е член на извршниот комитет од 2015 до 2017 година, потоа бил претседател на кадрова комисија на партијата, потоа и генерален секретар, што значи дека Мицкоски добро знаел кој доаѓа на состаноците, а веројатно и самиот присуствувал на нив.

Инаку, во интервјуто во Само вистина вчеравечер, Груби нагласи дека освен средбите за формирање на Влада во 2016/2017 година тој воопшто не се сретнал со поранешниот премиер Груевски, а таква средба немал ниту Ахмети. Како што кажа Груби, УСБ-то за кое зборува Мицкоски не постои, односно сегашната владејачка коалиција воопшто не комуницирала, нити преговарала за враќање на Груевски во Македонија, со што паѓаат во вода сите поводи на Мицкоски да му објави војна на Груевски и да предизвика раскол од невидени размери во партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Заменикот на Блинкен го потопи Мицкоски: Од…

„Има понуда на маса. И ако сакате…

Лога, Груби и Битиќи: Разговараме за заедничка…

Неофицијално јас знам дека тој датум ќе…

(Фото) Мицкоски ја тужи Левица преку адвокат…

Мицкоски ја тужи Левица преку адвокатот Панче…

Апасиев за Мицкоски: ги саботирате протестите, додека…

Каде се чуло и видело, најголема опозициска…