Објавено на:

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе со нож, моментално е на операција!

t

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е ранет во напад во Апатити, соопшти неговата прес-служба.

„На излезот од рекреативниот центар, еден човек притрча кон него и го избоде“, нагласија тие.
Шефот на регионот е хоспитализиран во Кировск, а во моментов е во тек операција. Човекот кој го нападна е приведен, се расчистуваат деталите за инцидентот.

Според регионалната влада, Чибис денеска одржа средба со жителите на Апатити. Во салата на Палатата на културата се собраа повеќе од 300 луѓе, меѓу кои и познати градски активисти и раководители на клучни претпријатија и институции.
Самиот гувернер ја најави средбата на 2 април на каналот Телеграм и ги покани сите на неа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…