Ахмети: ДА за Европа, НЕ за Русија

t

Али Ахмети во својот говор во Гостивар им се обрати и на лидерите потписници на Европскиот Фронт, на кои им кажа да сметат на него како на нивен голем брат, кој никокаш нема да ги предаде.

„Денеска е моментумот, сега или никогаш, за да бидеме заедно, да бидеме посилни, бидејки ризикот од Истокот ни доаѓа. Се движи оружје, дури и атомско, затоа ни треба единство, ни треба силното дејство, за да бидеме наспроти сите други, со силни мандати, за да правиме мирољубиви политики, за да навистина да и кажеме ДА на Европа, и силното НЕ на Русија. Нашиот преродбеник, Наим Фрашери, кажал: „За Албанците сонцето изгрева на запад“, и оваа негова порака тропна на свеста на сите нас, а минатото да го оставиме зад нас“, рече Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

ДУИ да се реформира, не да бојкотира…

За новата влада на Република Македонија преговараат…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…