Ахмети: Ние прифаќаме да го вклучиме бугарското малцинство во Уставот, ова прашање е усогласено

t

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на предновогодишна средба со новинарите во седиштето на партијата во Мала Речица, изјави дека државата нема потреба од предвремени избори, но има потреба да ги реши проблемите со кои се соочува.

Во однос на спорот со Бугарија, Ахмети вели дека ако сакаме да имаме една стабилна ситуација, одржлива и унапредена во насока на евроатланските процеси, неопходно е да се решат разликите што ги имаме со бугарската страна во врска со Договорот за добрососедство.

Мислам дека работите се приближени. Досега ги имавме предвид тешкотиите со кои се соочуваше Бугарија, со избори, со задоцнувањето на конституирање на новата Влада и Собранието. Мислам дека разликите се приближени. За приближување на разликите ни помагаа нашите меѓународни партнери кои се заинтересирани да функционираат мирот, стабилноста и безбедноста во Западниот Балкан и особено во нашата земја. Се надевам дека ова прашање ќе се реши во деновите или месеците што следат, но под услов ниту од нашите, ниту од бугарските власти да не се политизира и да не се вметнуваат емоции затоа што тоа е тема која сама по себе е емотивно прашање – вели Ахмети.

Тој потенцира дека претходно од бугарска страна се потенцирало барањето бугарското малцинство да биде вклучено во Уставот на земјата и дека ова прашање сега е усогласено.

Ние прифаќаме да ја направиме ова промена и прифаќање на бугарското малцинство, што е право на секој да се изјасни така како што се чувствува. Овој принцип функционирал и ќе функционира и понатаму – додава Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали се ближи моментот кога повторно ќе…

Ако Европа ни е вистински пријател, и…

Како пред војна, Бугарија го повлекува нивниот…

Бугарија ќе го врати амбасадорот Ангел Ангелов…

МНР ќе бара Бугарија и ЕП да…

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро…

Бугарската официјална политика ја загрозува државната безбедност:…

Бугарската официјална политика ја загрозува државната безбедност,…