АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

t

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. 

Денеска Грција го изрази своето одбивање да го одобри извештајот за евалуација на главните референтни точки за почеток на пристапните преговори на Албанија во Европската унија на официјален начин во Советот на постојаните претставници на Европската унија, поради повреда на основните права на избраниот градоначалник на Химарас Фреди Белери, обвинувајќи ја албанската влада за „свесна политичка одлука која го одразува нејзиниот презир кон основните принципи на владеењето на правото“, пренесува kappanews.gr.

Грчката делегација поднесе писмено соопштение во кое се наведува дека „Грција очекува Албанија да преземе конкретни и итни мерки и да ги преземе должностите на Белери како и да го почитува неговото право на правично судење и презумпцијата на невиност. Во спротивно, Грција нема да може да се договори за следните фази од процесот на пристапување, вклучувајќи го и усвојувањето на Извештајот за евалуација на извонредните референтни точки“.

Во својата писмена изјава, Атина нагласува дека „Грција ја задржува својата силна резерва во однос на исходот од процесот на ревизија на Албанија во Кластер 1 (Основни принципи), поради случајот на  Фреди Белери, што претставува флагрантно кршење на правилото на законот и политичките права на албанските граѓани, особено на припадниците на грчкото етничко малцинство. Белери припадник на грчкото етничко малцинство во Албанија и избран за градоначалник на Химара, беше уапсен од албанските власти два дена пред локалните избори на 14 мај 2023 година, под обвинение за изборна измама. Во текот на предизборниот период, тој и неговата кандидатура постојано се издвојуваа од албанскиот политички врв во низа директни вербални напади. Сепак, тој беше еден од седумте опозициски кандидати кои успеаја да освојат една од 61 општина во земјата. Неговото апсење предизвикува сериозна загриженост, вклучително и дискриминаторска практика против припадник на етничко малцинство заштитено со меѓународното право. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Лајчак: ЕУ е подготвена за проширување

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот…