Бабовски: Да не се манипулира дека ќе поскапи свинското месо!

t

Нема да се појави недостаток на свинско месо во земјава, по појавата на афринската чума на најголемата фарма во Општина Карбинци, во којашто треба да се уништат 9.000 свињи, изјави денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николче Бабовски.

Одговарајќи на новинарски прашања по промоцијата на ИПАРД 3 Програмата, Бабовски рече дека со уништувањето на овие животни во оваа фирма, македонскиот пазар ќе го изгуби само вишокот на свинско месо што се користел во преработувачката индустрија.

-Се е под контрола и не треба да се шрави политиканство. Нема потреба да се манипулира дека по овој случај на африканска чума ќе се зголеми цената на свинското месо.  ќе се осити можеби мал недостаок. Нашите производители на свинско месо ги задоволуваа потребите и имаше еден вишок кој одеше во преработувачката индустрија,. е сега тој вишок ќе го изгубиме, рече Бабовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цистерни со вода, храна и гориво влегуваат…

Израелските власти објавија дека четири цистерни со…

Повеќе од 200 лица се отруле со…

Основниот суд во Ѓаковица, Косово, му одреди…

Големо поскапување на храната во Македонија минатиот…

Еуростат евидентира големо поскапување на храната во…

Владата со одлука забрани акции и промоции…

Владата на денешната 185 седница, на предлог…

Москва: Невозможно е да се нахрани планетата…

Без руски производи е невозможно да се…