(Видео) Балканот шокиран од нова видео игра: „Војна на Косово 2033“

t

Албанската компанија „Ам Девелоп“ од Косово лансираше борбена видео игра со повеќе играчи „Војна во Косово 2033“, која треба да биде лансирана кон средината на февруари, јавува Економија онлајн.

„Војна во Косово 2033“ ќе биде двојазична игра, на албански и англиски јазик, во која аватари ќе се борат во различни градови на Косово и претставува војна што се случува во модерното време – 2033 година.

Како што се наведува, оваа видео игра ќе биде во повеќе делови, а секоја сезона ќе продолжи во нов град – првата сезона е во Призрен, втората во Приштина.

Автори на видео играта се Ардијан Красниќи и Мухамед Нановце од Призрен и Рамиз Морина од Лозан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СПЦ: Украина го прогонува православието

Српската православна црква објави дека владата во…

(Видео) Арсовска презентираше нов еко-проект: За првпат…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на…

Koj сака нека честита: Децата на обвинителите…

Во Врховниот суд, од страна на Академијата…

Д-р Марковски со лекција за дехидратација: На…

Дехидратација Од предавањата по инфективни болести Дехидратацијата…

Ќе го барате – Павле Трајанов го…

Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов во…