Објавено на:

Баша поднесе оставка

t

Странските дипломати во Тирана, реагираа по оставката на Љуљзим Баша, лидер на Демократската партија, најголемата албанска опозициска партија.

Според американската амбасада, одлуката што ја донел Баша заслужува почит, оценувајќи при тоа дека ставањето на интересите на партијата и државата над личните, е знак за вистинско лидерство.

Се додава дека силната опозиција која може да биде подготвена да води е од суштинско значење за демократијата.

-Се надеваме дека одлуката ќе го отвори патот Демократската партија да оди напред кон иднината, ќе ги зајакне специјалните односи на Албанија со САД, ќе ја зајакне поддршката за реформите и другите напори за намерата на Албанија да се приклучи на Европската унија и повторно ќе ги нагласи демократските принципи и идеали врз кои е основана. Поддршката на Соединетите Држави за демократијата и нејзината посветеност во борбата против корупцијата и неказнивоста остануваат непроменети, стои во реакцијата на американската амбасада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…