Објавено на:

Бајден бара решение: Како до олеснување на американските царини за кинеските производи

t

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека ќе донеси одлука за олеснување на американските царини за кинеските производи.

Тој рече дека планира наскоро да разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Минатиот месец, Бајден во обраќањето до нацијата рече дека Белата куќа ги разгледува казнените тарифи воведени во мандатот на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, кои ги зголемија цените на различни производи, од пелени до мебел.

Трамп воведе казнени финансиски мерки за кинеските производи во долготрајната трговска војна со Пекинг, во обид да го поттикне купувањето на стоки произведени во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на…

Мицкоски мора итно да ја информира јавноста…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

Бајден не се откажува: Останувам кандидат и…

Американскиот претседател Џо Бајден на митингот во…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…