Објавено на:

Бајден бара решение: Како до олеснување на американските царини за кинеските производи

t

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека ќе донеси одлука за олеснување на американските царини за кинеските производи.

Тој рече дека планира наскоро да разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Минатиот месец, Бајден во обраќањето до нацијата рече дека Белата куќа ги разгледува казнените тарифи воведени во мандатот на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, кои ги зголемија цените на различни производи, од пелени до мебел.

Трамп воведе казнени финансиски мерки за кинеските производи во долготрајната трговска војна со Пекинг, во обид да го поттикне купувањето на стоки произведени во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…

Зеленски го покани кинескиот претседател да ја…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика кинескиот…

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…