Објавено на:

Бајден веќе ги пишува вoeнитe наредби за американската вojска во Источна Европа

t

Администрацијата на Бајден е во завршна фаза на идентификување на конкретни воени единици што сака да ги испрати во Источна Европа и пишување на воените наредби во обид да ја одврати Русија, која собра десетици илјади војници на границата со Украина според повеќе американски и одбранбени претставници.

Не е донесена конечна одлука, но јави Си-Ен-Ен дека претседателот Џо Бајден разговарал за опциите за зајакнување на нивото на американските војници на Балтикот и во Источна Европа со неговите највисоки воени претставници за време на брифингот во Кемп Дејвид во саботата, според висок функционер.
Потенцијалното распоредување на војници доаѓа во време на предупредувањата на САД дека потенцијалната руска инвазија на Украина би можела да биде неизбежна. Стејт департментот во неделата го намали персоналот во американската амбасада во Киев, Украина, со заминувањето на несуштинскиот персонал и членовите на семејството поради претпазливост.
Една опција што ја разгледува администрацијата на Бајден е да премести меѓу 1.000 и 5.000 војници, како за поддршка на источноевропските и балтичките сојузници и така тие се достапни за да помогнат во извлекувањето на американските граѓани, доколку е потребно, според висок претставник на одбраната.
Целта на испраќањето воено засилување во Источна Европа би била да се обезбеди одвраќање и да се уверат сојузниците, а нема сугестија дека американските трупи ќе се распоредат во Украина или ќе учествуваат во какви било борбени улоги.

Земјите на НАТО се исто така испраќаат дополнителни бродови и борбени авиони во Источна Европа и ги ставаат силите на подготвеност, рече во понеделникот генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.
„НАТО ќе продолжи да ги презема сите неопходни мерки за заштита и одбрана на сите сојузници, вклучително и со зајакнување на источниот дел на Алијансата“, рече Столтенберг.
Најновата разузнавачка проценка на украинското Министерство за одбрана покажа дека Русија сега распоредила повеќе од 127.000 војници во регионот, додека американските власти рекоа дека Русија е во позиција да изврши инвазија во секое време.
Американските власти сè уште не знаат што планира да направи рускиот претседател Владимир Путин или дали одлучил да ја нападне Украина. Но, некои официјални лица кои ги виделе разузнавачите велат дека има докази дека Русија планира да се обиде да го преземе Киев и да ја собори владата, како што претходно објави Си-Ен-Ен.
Министерството за надворешни работи на Обединетото Кралство во саботата соопшти дека има информации дека руската влада планира да „инсталира проруски лидер во Киев додека размислува дали да ја нападне и окупира Украина“.
Москва негира дека планира да изврши инвазија, обвинувајќи ги САД и НАТО за ескалација на тензиите поради нивната поддршка за Украина. Кремљ во понеделникот ги отфрли извештаите за плановите за инсталирање на проруски лидер во Украина како „хистерија“.
„Тензиите ескалираат поради конкретните активности преземени од САД и НАТО“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Мислам на информативната хистерија на која сме сведоци.
Претставници на Стејт департментот им рекоа на новинарите во неделата дека одлуката за намалување на персоналот во амбасадата не се должи на каква било промена во нивоата на закани за американскиот персонал во земјата. Официјалните лица рекоа дека потегот да се намали персоналот на амбасадата и да се повикаат Американците во земјата да заминат делумно е затоа што помошта на Стејт департментот ќе биде „сериозно влијание“ доколку има руска воена акција во Украина.
Покрај намалувањето на персоналот од страна на САД во својата амбасада во Киев, Министерството за надворешни работи на Обединетото Кралство, исто така, во понеделникот објави дека некои вработени во британската амбасада и зависни лица се повлекуваат како одговор на растечките закани од Русија.
САД продолжуваат дипломатски да се ангажираат со Русија, но неодамнешните разговори не успеаја да донесат никаков напредок. Русија рече дека САД и НАТО мора да се обврзат никогаш да не ја примат Украина во НАТО и да ги повлечат воените распоредувања од источноевропските земји, вклучувајќи ги Романија и Бугарија. САД постојано рекоа дека овие барања не се почетни, иако државниот секретар Антони Блинкен минатата недела рече дека САД писмено ќе одговорат на барањата на Москва по неговиот состанок со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…