Објавено на:

Бајден ги ублажува санкциите за Кина за да добие помош во борбата против кризата со наркотици

t

САД ги отфрлија трговските ограничувања на кинескиот институт за да ја добијат поддршката од Пекинг за запирање на протокот на фентанил.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли трговските ограничувања за форензичкиот институт на кинеската влада како дел од обидот да го убеди Пекинг да помогне во блокирањето на трговијата со фентанил и неговите составни хемикалии во САД.

Отстранувањето на институтот од црната листа беше потврдено во четвртокот во известувањето објавено од повеќе американски агенции до Федералниот регистар. Овој потег уследи еден ден откако Бајден го одржа долгоочекуваниот состанок со кинескиот претседател Си Џинпинг во предградие на Сан Франциско, каде двајцата лидери се согласија да ја обноват соработката помеѓу нивните влади во борбата против трговијата со синтетички опиоиди и други дроги.

Вашингтон го стави Институтот за форензичка наука на кинеското Министерство за јавна безбедност на списокот со санкции во 2020 година за да го казни Пекинг за наводни злоупотреби врз кинеското етничко малцинство Ујгури. Казната во суштина им забрани на американските добавувачи да извезуваат најголем дел од стоките во институтот. Тогашниот кинески амбасадор во САД, Чин Ганг, ја критикуваше одлуката, велејќи дека Вашингтон бара помош за справување со американската криза со дрога, додека санкционира субјект кој е од суштинско значење за борбата против трговијата со фентанил.

Американските лидери постојано ја обвинуваат Кина за придонес во американската опиоидна криза, што резултираше со речиси 110.000 смртни случаи од предозирање само во 2022 година.

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, кој отпатува за Пекинг минатиот месец, тврди дека кинеските компании ја „подгреваат“ кризата со снабдување со состојки за производство на синтетички опиоиди во Мексико. Кинеските власти тврдат дека проблемот е „вкоренет“ во САД, каде што владата не успеала да ја спречи нелегалната употреба на дрога.

Републиканските пратеници и другите критичари на Бајден ја критикуваа одлуката за олеснување на санкциите на Пекинг, велејќи дека нема гаранција дека владата на Си навистина ќе соработува за да го запре протокот на фентанил. „Претседателот Бајден е подготвен да преговара за отстранување на критичните санкции за човекови права за договор со Кина“, рече американскиот сенатор Џони Ернст, републиканец од Ајова.

Проектот за човекови права на Ујгурите (UHRP) рече дека институтот за форензичка наука е „јасен соучесник“ во кршењето на човековите права. „Тоа би испратило погрешна порака да се укинат санкциите за форензичкиот институт, кој е вмешан во неволното собирање на ДНК на Тибетанците и Ујгурите“, рече Луиза Грив, директорка за глобално застапување на UHRP.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Слобода или екстрадиција? Денеска ќе се знае…

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со…

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака…