Објавено на:

Бајден: „многу блиску“ е договорот за заложниците во Газа

t

Некои од околу 240-те заложници киднапирани од палестинските милитанти би можеле да бидат ослободени „многу наскоро“, изјави американскиот претседател.

Договорот со посредство на Катар за ослободување на некои од израелските заложници кои ги држат милитантите на Хамас е „многу близок“, изјави американскиот претседател Џо Бајден за новинарите во вторникот. Во текот на претходните 24 часа, израелски, американски и палестински извори сугерираа дека договорот е при рака.

Борците на Хамас зедоа околу 240 заложници во Газа за време на нивниот напад на Израел на 7 октомври, и оттогаш ослободија само четворица од овие заробеници. Благосостојбата на заложниците е главна грижа за израелската јавност, која стравува дека заробениците може да бидат повредени за време на тековната воздушна и копнена операција на израелските одбранбени сили во енклавата, или да бидат егзекутирани како одговор на израелските напади.

Говорејќи во Белата куќа во вторникот, Бајден рече дека тековните разговори за ослободување на овие заложници наскоро може да се исплатат.

„Сега сме многу блиску, многу блиску“, рече тој. „Можеме да донесеме некои од овие заложници дома многу наскоро, но не сакам да навлегувам во деталите за нештата бидејќи ништо не е направено додека тоа не се направи“.

„Работиме на ова интензивно со недели, како што сите знаете“, продолжи Бајден, додавајќи дека американските власти „се во регионот префрлувајќи се меѓу главните градови“.

„Работите изгледаат добро во моментов“, заклучи Бајден.

Веста за претстојниот договор беше објавена од повеќе американски медиуми во неделата и понеделникот, при што Аксиос објави дека Хамас ќе ослободи 50 жени и деца во замена за ослободување на 150 палестински затвореници кои се чуваат во израелските затвори. Оваа размена, наводно, ќе биде извршена за време на четиридневниот прекин на огнот за да се овозможи влез на хуманитарни материјали во Газа, а ќе биде проследена со втора размена на 50 израелски заложници за 150 Палестинци.

Водачот на Хамас Исмаил Ханије во вторникот за Ројтерс потврди дека групата е „блиску до постигнување договор за примирје“ со Израел, додека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека „ние правиме напредок“ во договорот и дека се надева дека „ќе има наскоро добри вести.”

Кабинетот на Нетанјаху соопшти дека премиерот ќе се сретне со неговиот воен кабинет во вторник навечер. Израелските медиуми објавија дека владата се очекува да го одобри договорот за заложници на овој состанок, што значи дека вистинската размена може да се случи 24 часа подоцна.

Во објава на X (поранешен Твитер) во вторникот, портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи изјави дека „сега сме на најблиската точка во која некогаш сме биле во постигнувањето договор“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…