Објавено на:

Бајден најави санкции против руската елита

t

Денеска ја воведуваме првата транша од санкциите против Русија, а во случај на ескалација на кризата во Украина ќе следат нови мерки, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден.
САД немаат желба да се судрат со Русија, но сакаат да ја пренесат пораката дека ќе ја заштитат секоја педа од територијата на НАТО, рече тој.
Како што наведе, американските сили од Европа ќе бидат пренасочени кон балтичките земји.
Бајден посочи дека ништо во изјавите на Путин не сведочи за интересот за водење дијалог за европската безбедност. Без разлика на мерките што се усвоени против Русија, се надевам дека се уште постои можност за дипломатија, посочи американскиот лидер.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…