Објавено на:

Бајден откри колку американски војници има во Европа!

t

Во Европа има неколку десетици илјади американски војници, се вели во писмото на американскиот претседател Џозеф Бајден до раководството на американскиот Конгрес.
Приближно 80.000 војници на вооружените сили на САД се распоредени во земјите на Северноатлантскиот договор во Европа“, се вели во изјавата на американскиот претседател.

Според Бајден, таков контингент е потребен за да се задржи Русија и да се обезбеди безбедноста на сојузниците. Истовремено, минатата година на територијата на Европа имало 90.000 американски војници, се вели во изјавата на Бајден од декември 2022 година.


Претходно секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев изјави дека НАТО е формиран како инструмент за колективна агресија од страна на Западот.
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека НАТО се приближува до границите на Русија и дека тоа предизвикува загриженост и потреба да се одговори според принципот на реципроцитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Европски систем за правда и целосен ветинг…

Клучна определба во новиот мандат на СДСМ…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…