Објавено на:

Бајден потпиша: 200 милиони долари за Украина

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави на средбата со украинскиот лидер Володимир Зеленски дека потпишал указ за доделување нов пакет помош за Украина во вредност од 200 милиони долари, пренесе Ројтерс.
„Бајден на средбата со Зеленски изјавил дека го потпишал указот за доделување 200 милиони долари“, наведува агенцијата.


Истовремено, Бајден изјави дека „американскиот Конгрес треба да се договори за доделување дополнителни средства“ за поддршка на Киев.
Во вторникот во Вашингтон, Зеленски веќе се сретна со сенатори и разговараше со претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, по што отиде во Белата куќа на средба со Бајден.


Посетата на Зеленски на главниот град на САД дојде откако републиканците во Сенатот го блокираа разгледувањето на барањето на Белата куќа за доделување средства за Украина, Израел и други потреби. Претставничкиот дом, исто така, не брза да го одобри соодветниот документ. Републиканците бараат промени во пристапот кон безбедноста на границите, додека Белата куќа предупреди дека остануваат уште неколку недели, по што ќе се исцрпат можностите да и се помогне на Украина, а нема гаранции за дополнителна поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев бара поддршка од Трамп: Тој треба…

Првиот човек на кабинетот на украинскиот претседател…

Помошта за Украина ќе причека: Американскиот Конгрес…

Гласањето во американскиот Конгрес за помош за…

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…