Бајден се плаши!? Не дозволувајте да победи Путин

t

Бајден го одржа говорот додека САД планираат да објават нова дополнителна помош за Украина од нејзините парични резерви за Киев.

„Ослободувањето на средствата за поддршка на Украина веќе не може да чека пред опасноста од рускиот претседател Владимир Путин“, предупреди Бајден. „Негласањето дополнителни средства ќе биде најголемиот подарок за рускиот претседател“, додаде тој.

„Ако Путин ја преземе Украина, тој нема да застане тука“, рече Бајден. „Путин ќе нападне сојузник во НАТО и тогаш ќе имаме американски војници кои ќе се борат со руски војници“, рече Бајден.

„Не можеме да дозволиме Путин да победи“, додаде тој.

Белата куќа оваа недела предупреди дека на САД им недостасуваат време и пари за да ѝ помогнат на Украина да ја одбие руската инвазија. Џо Бајден изрази растечка фрустрација од републиканците кои ја условуваат помошта за Украина со јасно заострување на миграциската политика во светлина на доаѓањето на мигрантите на границата со Мексико.

Демократскиот претседател рече дека е подготвен да направи значителни компромиси за ова прашање за да добие поддршка од двата дома. Таквата поддршка ќе овозможи проширување на воената помош за Украина, на што Вашингтон беше најважниот снабдувач од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Спротивно на тоа, пресушувањето на американската финансиска поддршка би претставувало катастрофално сценарио за Киев, чија контраофанзива во летото не ги донесе очекуваните територијални придобивки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Мојата цел не беше да победам,…

Кандидатот за претседател на Левица, Билјана Ванковска…

Ковачевски: Јасно е дека граѓаните не казнија…

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва порача…

Пендаровски: Резултатите не се такви какви што…

Резултатите не се такви какви што ги…

Полиција пред штабот на „Вреди“ додека ДУИ…

Кордон полицајци е распореден пред штабот на…

Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за…

„За вториот круг на претседателските избори клучно…