Објавено на:

Бајден: Ќе ја прекинеме испораката на оружје за Израел ако го нападне градот Рафа!

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден во средата за прв пат јавно предупреди дека САД ќе ја прекинат испораката на одредено оружје за Израел доколку израелските сили извршат голема инвазија на градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа.
Во интервју за Си-Ен-Ен, Бајден призна дека Израел користел американско оружје за да убива цивили во Појасот Газа.


Тој рече дека САД ќе продолжат да го снабдуваат Израел со одбранбено оружје, вклучувајќи го и системот за воздушна одбрана „Железна купола“, за, како што рече, да одговори на нападите од Блискиот Исток. Американскиот претседател, сепак, нагласи дека Вашингтон нема да испорачува бомби и артилериски гранати на Израел.
Неименуван американски официјален претставник изјави за Ројтерс дека САД внимателно ја прегледале пратката со оружје што може да се користи во израелскиот напад на Рафа и ја прекинале пратката, која се состои од 1.800 бомби од 907 килограми и 1.700 бомби од 226 килограми.


Израел оваа недела го нападна Рафах, каде што повеќе од милион Палестинци се засолниле од конфликтот на друго место во Појасот Газа, а Тел Авив рече дека тоа е „ограничена операција“.


Израелската влада е разочарана од одлуката на САД


Амбасадорот на Израел во Обединетите нации, Гилад Ердан, рече дека неговата влада е разочарана од прекинот на испораката на американски бомби во Израел.
„Тоа е многу разочарувачка одлука, дури и фрустрирачка“, изјави амбасадорот Ердан за вестите на Канал 12, додавајќи дека тој не мисли дека одлуката укажува на поширок прекин на американската помош за Израел, објави „Тајмс оф Израел“.
Ердан оцени дека оваа одлука произлегува од политичкиот притисок на Конгресот врз администрацијата на претседателот Бајден, од протестите во универзитетските кампуси низ САД и претстојните претседателски избори во САД.
Тој презентираше дека американскиот претседател Џозеф Бајден истовремено ги повикал луѓето да запомнат дека војната започнала со нападот на Хамас врз Израел, а во исто време задржувајќи ги „средствата наменети за уништување на Хамас“.


„Не можете да победите во војна ако не дозволите Израел да победи“, рече Ердан.
Во меѓувреме, според извештајот од инфо-страницата Ajios, високи израелски функционери ги предупредиле своите американски колеги дека одлуката на администрацијата на Бајден да паузира некои испораки на оружје за Израел може да ги загрози тековните преговори за ослободување на заложниците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Вучиќ: Ќе ѝ одговорам на Америка!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот вечерта…

Агелер-Гаши: Реформи за земјата да продолжи на…

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, денеска оствари…