Објавено на:

Бајдeн e пpвиот пpетседател нa СAД, кoј поcетил детcка бoлница нa Бaдник

t

Џо Бајден е првиот американски претседател кој на Бадник ги посетил децата во болница во Вашингтон, заедно со сопругата Џил Бајден, кои поради здравствената состојба не можеле да си одат дома за празниците.

Иако одамна е традиција првата дама на САД да ја посетува Детската национална болница за време на божиќните празници, доаѓањето на Бајден било изненадување, посочува АП.

Бајден одлучил на децата да им ја прочита книгата „Ноќта на Олаф пред Божиќ“, пренесува Daily Mail.

Пред читањето, Џозеф и Џил Бајден разговарале со малите пациенти и нивните родители.

Традицијата првата дама на САД да им чита приказни на пациентите во болница за време на Божиќ датира од времето кога прва дама била Бес Труман.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Бајден е вистинската закана за демократијата

Поранешниот претседател вели дека предупредувањата на демократите…

Зеленски ќе се сретне со Бајден

Двајцата лидери ќе разговараат за заеднички воени…

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина…

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Русија одговори на тврдењето на Бајден за…

Амбасадорот Анатолиј Антонов ги отфрли сугестиите дека…