Објавено на:

Бев бoлeн од мистepиозна болecт: Два месеци подоцна СЗО разбра зa Кoвид 19, клyчно cвeдоштво на канадски вojник за потеклото на пaндемиjaта од нултата точка

t

Канадски воен офицер кој претпоставува дека бил во контакт со нултата точка на Ковид два месеци пред Кина официјално да го признае постењето на вирусот, побара истрага за сомнителната појава на болеста таму, пренесува Дејли Маил.

Долгогодишниот офицер, кој бара да остане анонимен бидејќи се уште е во служба, бил меѓу многуте спортисти кои се разболеле од тешка болест откако присуствуваа на Светските воени игри во Вухан во октомври 2019 година.

Тој рече дека странските конкуренти наишле во градот со 11 милиони луѓе „како град на духови“ и толку многу случаи на мистериозен вирус го погодиле канадскиот тим што бил спроведен карантински дел на нивниот воен лет назад дома.

Офицерот, кој сè уште страда од последиците од неговата болест и покрај претходните високи нивоа на фитнес, вел дека лекар назначен од војската подоцна рекол дека речиси сигурно фатил Ковид.

Неговите откритија поттикнуваат загриженост дека кинеската влада го прикрила избувнувањето – со катастрофални последици. Режимот во Пекинг вели дека првиот потврден случај бил на 8 декември, три недели пред Светската здравствена организација да биде известена од извори во Тајван.

Неколку европски спортисти кои присуствуваа на Игрите, кои привлекоа повеќе од 9.000 натпреварувачи од 100 земји, рекоа дека развиле симптоми слични на Ковид во Вухан. Извештаите, исто така, сугерираат дека иранските учесници починале веднаш по враќањето дома.

„100 отсто сум убеден дека вирусот беше присутен во Вухан кога бевме таму“, рече канадскиот офицер. „Товарот на докажување е на научната заедница и експертите за разузнавање – не за спортистите.

„Прифаќам дека не сум научник и можеби не е Ковид, но зошто сите изгледаат толку неволно да го истражат ова правилно?

„Се чувствуваме како да бевме присутни на нултата точка на оваа пандемија која имаше такво влијание врз животот на сите, со милиони смртни случаи и затворени економии, па зошто да не спроведеме должна анализа. Дали фактите се престрашни за јавноста?“

Тврдењата што кружеа низ тимот за присуство на вирусот за време на Игрите беа брзо демантирани од врвниот лекар во вооружените сили на Канада. Сепак, еден добро поврзан канадски извор ми рече дека нивните експерти за разузнавање се сомневаат дека пандемијата може да биде лоцирана во лабораториски инцидент во Вухан, каде што се наоѓаат неколку истражувачки центри кои ги проучуваат коронавирусот кај лилјаците.

Еве што вели кинески дисидент на темата:

Извор: Дејли Маил

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на…

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“…

Трилатерална средба за обнова на соработката помеѓу…

Министрите за надворешни работи на Јужна Кореја,…

Кинеската морнарица се брка со американскиот разурнувач

УСС Хопер „нелегално навлегол“ во кинеските води,…

Кинеските болници преплавени со тешки случаи на…

Mycoplasma pneumoniae предизвикува бран тешки заболувања кај…

Стејт департмент: САД се согласни Кина да…

Соединетите Држави „би ја поздравиле Кина да…