Објавено на:

Безбедноста на највисоко ниво: Лавров и Блинкен утре во Женева – продолжуваат преговорите за безбедносните гаранции

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар утре ќе се сретнат во Женева, потврди руското Министерство за надворешни работи.

Главна тема на средбата ќе бидат натамошните чекори по прашањето за преговорите за безбедносните гаранции.

Тие разговараа и телефонски пред два дена, кога Лавров, во контекст на ситуацијата во југоисточна Украина, го повика државниот секретар да не шири шпекулации за наводната претстојна руска агресија, туку да ги принуди властите во Киев целосно да ги спроведат договорите од Минск.

Блинкен вчера беше во Украина, каде што разговараше за актуелната ситуација со претседателот Владимир Зеленски и министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеб.

Се очекува тој да престојува и во работна посета на Берлин и да се сретне со неговата германска колешка Аналена Бербок, која во вторник разговараше со Лавров во Москва.

Во последните месеци, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемила своето воено присуство во близина на границите на Украина.

Разговорите на оваа тема се одржаа минатата недела на три нивоа – Русија-САД, Русија-НАТО и со претставници на ОБСЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

(Видео) Марџори Тејлор Грин: САД го туркаат…

Спонзорирајќи ја Украина и водејќи прокси-војна против…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…