Објавено на:

Без коментар – Медведев: Русија има право да користи нуклеарно оружје

t

Русија ќе користи нуклеарно оружје во случај таа или нејзините сојузници да бидат нападнати со такво оружје или ако постои закана за опстанокот на Русија, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност Дмитриј Медведев.

Според него, Русија има право да користи нуклеарно оружје во случај да е неопходно, строго во согласност со основите на геополитиката во областа на нуклеарното оружје.

„Треба да се повтори уште еднаш, за доброто на оние кои не слушаат добро и кои се слушаат само себеси. Русија има право да користи нуклеарно оружје доколку е потребно, во случаи веќе дефинирани претходно, строго во согласност со Основите на државната политика во областа на нуклеарното ограничување.

Ако ние или нашите сојузници бидат нападнати со употреба на такво оружје или ако во случај на агресија со употреба на конвенционално оружје, постои опасност за опстанокот на државата“, рече Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: СНС има историски највисок рејтинг од…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави…

Косово ќе испрати два пакети воена помош…

Косовскиот министер за одбрана Ејуп Маќедонци денеска…

Вучиќ смирува: Нема да има Трета светска…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

(Видео) Пендаровски му одговори на Мицкоски: Еве…

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва од Кичево…

Нападнат малолетник во Центар

На 05.04.2024 во 23:30 часот во СВР…