Бектеши: Произведуваме доволно масло, може да извезуваме и во Албанија

t

Министерот за економија, Крешник Бектеши во „10 минути“ на ТВ21 рече дека во јавноста има погрешен впечаток дека земјава се снабдува со материјали за производство на нафта од Србија. Бектеши вели дека Македонија се снабдува со суровини главно од Бугарија и Украина, притоа кажувајќи дека имаме доволно количества за производство и како резултат на тоа е одлучено земјата да извезува нафта во регионот.

„Заедно мораме да управуваме со кризите како регион, да бидеме солидарни, да ја зголемиме трговијата меѓу нашите земји, видовме дека е соодветно, во консултација со локалните производители да овозможиме извоз на рафинирано масло за јадење и секако во однос на нерафинирано масло и сончоглед, во моментов ја имаме потребната количина за производство“, рече Бектеши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бектеши: Минималната плата во март ќе изнесува…

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот…

Нов резил од премиерот: Бектеши зборува за…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше прекорен од…

Израелски медиуми: Денес беше најкрвавиот ден за…

Израелските медиуми објавија дека денес бил најкрвавиот…

Србија ги ограничи цените на брашното, зејтинот,…

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на…

Бектеши: Произведуваме доволно масло, може да извезуваме…

Министерот за економија, Крешник Бектеши во „10…