Објавено на:

Белата куќа се огради од сенаторот што бараше егзекуција на Путин: Ние не заговараме промена на режимот во Русија

t

Белата куќа не се залага за промена на режимот во Русија, изјави денеска портпаролката на американскиот претседател Џозеф Бајден, Џен Псаки.

– Ние не заговараме атентат на странски лидер или промена на режимот. Тоа не е политика на САД, изјави Псаки пред новинарите.

Претходно, американскиот републикански сенатор Линдзи Греам повика некој во Русија да го убие претседателот Владимир Путин.

– Единствениот начин да се стави крај на ова е некој да го отстрани тој човек (Путин). Ќе направи голема услуга на себеси и на целиот свет, напиша Греам на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…