Објавено на:

Белгија започна истрага за руското мешање во изборите за Европскиот парламент

t

Белгискиот премиер Александар де Кро денеска изјави дека властите во земјата започнуваат истрага за наводното руско мешање во изборите за Европскиот парламент што ќе се одржат во јуни.

„Белгиските разузнавачки служби го потврдија постоењето на проруски (изборни) мрежи за мешање во активностите во неколку европски земји, а исто така и овде во Белгија“, изјави за новинарите Де Кро, чија земја во моментов претседава со Европската унија.

Тој додаде дека белгиското разузнавање соработува со чешките власти по откривањето на група луѓе во Чешка, кои наводно ширеле проруско влијание.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белгиската телевизија го прекина настапот на Израел…

Белгиската телевизија VRT престана да го емитува…

Белгија започна истрага за руското мешање во…

Белгискиот премиер Александар де Кро денеска изјави…

Речиси 8.000 мигранти илегално влегле во Словенија…

Предлогот за формирање нови центри за азил…

Мерис: Белгија се надева на проширување оти…

Одбраната на владеењето на правото, демократијата и…

Белгија го презема претседателство со ЕУ

Белгија денеска го презема претседавањето со Советот…