Белгија ќе користи специјален дрон за транспорт на крв за болниците

t

За прв пат во Белгија патнички дрон транспортираше крв за потребите на болница, објави белгискиот портал Фокус.

Белгискиот сајт оцени дека од технички аспект е отворен патот за економски, еколошки и ефикасно извршување на сложени медицински транспорти во секојдневниот живот, за кои традиционално се користат хеликоптери или лесни авиони. Сепак, од правен аспект, тоа сè уште не е можно.

Пробниот лет се одржа во близина на Лимбург во фламанскиот дел на Белгија. Беспилотното летало, со две патнички седишта и 16 електромотори и пропелери, летал до 130 километри на час за 30 минути.

Дронот поминал 2,6 километри без пилот со пакети крв. Авионот е дело на белгиската компанија Хеликс.

Овој авион е прилагоден за брз транспорт на крв до болници или во случај на обезбедување итна помош на недостапни места.

Сепак, законодавството во областа на сообраќајот во Европската унија сè уште не држи чекор со технологијата и иновациите во тој сек

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Тис: Доколку избие војна во Европа, ќе…

Очајот во европските метрополи кога станува збор…

Белгија објави „високо патогена“ појава на птичји…

Вирусот Х5Н1 е откриен кај многу птици…

Се огласија Xyтите по нападот на американски…

Во соопштението објавено на социјалните мрежи, Хутите…

(Видео) Јеменските Хути урнаа американски Рипер дрон

Аермиканците потврдија дека вчера вечерта јеменските Хути…