Објавено на:

Белград: Косово се вооружува со оружје што се покажа ефикасно во Украина

t

Србија тврди дека Косово се вооружува, а косовските власти тоа го потврдуваат и велат дека на Србија не треба да и се верува.

Британија, како што пишуваат српските медиуми, ѝ испорачала на Приштина извесно количество противтенковски ракетни системи „џавелин“. Тие се покажале како ефикасно оружје во борбите во Украина.

Косовскиот премиер Курти го потврди зголемувањето на буџетот за војската.

-Изјавите кои доаѓаат од Белград не треба да се прифаќаат како факти. На тоа нè учат и минатото и сегашноста. Но, точно е, го зголемивме буџетот за војската за 52 отсто, порача тој.

Министерот за одбрана на Косово Арменд Мехај на Твитер наведе дека косовската војска е опремена и продолжува да се снабдува со модерно оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На сред терен запрело срцето на млад…

Српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Се сретнаа двајца од тројцата премиери Албанци…

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е…

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…