Објавено на:

Белорускиот претседател: Знаеме кој создава тензии, ситуацијата може да ескалира во секој момент

t

Светската ситуација е опасна поради нејзината непредвидливост и може да ескалира во секој момент, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко на церемонијата за предавање акредитивни писма од амбасадори на странски држави во четвртокот.

„Добро се сеќаваме на ужасите од таа војна и денес сме сведоци на ескалација на тензиите во целиот свет. Сегашната ситуација многу наликува на случувањата од крајот на 30-40-тите години на минатиот век. Опасна е поради нејзината непредвидливост и може да се влоши во секој момент“, ја цитира агенцијата БелТА изјавата на Лукашенко.

Според претседателот, сегашната состојба на работите е предизвикана од системско уништување на глобалната безбедност и растечката милитаризација на европскиот регион. Уште повеќе, очигледно ни е кој го иницираше овој процес“, истакна белорускиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев “предвидува” нова голема војна во Европа

Зајакнувањето на воениот потенцијал на Полска и…

Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти…

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади…

Путин и Лукашенко зборувале за сојуз со…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна…

Белорусија тврди дека полски воен хеликоптер го…

Полски воен хеликоптер го нарушил белорускиот воздушен…

Руски војници пристигнуваат во Белорусија!

Ешалон со руски воен контингент пристигна во…