Објавено на:

Белорускиот претседател побара дополнителни ракетни системи од Русија: Што се подготвува?

t

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека побарал од рускиот претседател Владимир Путин да испорача дополнителни системи С-400 на Белорусија со цел да се заштити територијата на земјата западно од Минск.

„Излегува дека немаме доволно воена опрема. Ќе имаме доволно кадар, но не и техники. „Му се обратив на Путин за, покрај системот С-400 лоциран во регионот Гомел, да ни биде доставен и С-400, кој ќе биде распореден малку западно од Минск со цел да покрие други територии“, рече Лукашенко. Веб-страница на претседателот.

Тој додаде дека Минск сега чека испораки.
На продолжената седница на Советот за безбедност на Белорусија, Лукашенко изјави дека Русија ја спроведува операцијата во Украина со „хируршка прецизност“ – за во никој случај да не биде повредено цивилното население.
Тој на мапата на учесниците на состанокот им покажа како се развива ситуацијата во Украина.


„Треба да им оддадеме почит на Русите, тие ја спроведуваат операцијата, но хируршки прецизно“, рече белорускиот лидер.
„Му реков на (украинскиот лидер Владимир) Зеленски дека најлошо е ако Русите настрадаат, а потоа, како Американците, одат на бомбардирање на тепих кога сè ќе биде уништено, нема да можете да избегате од Украина“, додаде Лукашенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…