БЕСА: Сите да дадеме се од себе за зачувување на мирот и стабилноста на земјата

t

Движењето БЕСА ја осудува насилната форма на протестите што се одржуваат во Скопје особено во текот на вчерашната вечер и вечерва, пишуваат од БЕСА во најновото соопштение на движењето.

Движењето БЕСА го осудува вандализмот на приватни имоти во скопската чаршија и ги повикува сите страни да одржување на мирот и јавната безбедност и мирно протестирање. Насилните протести ги кршат правата на другите граѓани и се зголемуваат несигурност во земјата.

Континуирано, Албанците беа жртви на инсценации на различни од сите досегашни сили, затоа апелираме до власта која да реагираат професионално и брзо за да ја задржат смиреноста и имотот на граѓаните, за да нема сомнеж дека може да стане збор за некое инсценирање. Во овие моменти ги покануваме и сите политички актери во државата важно од евроинтеграциската ориентација, ајде сите да дадеме се од себе мирот и стабилноста на земјата се зачувани и за тоа даваме максимален придонес го забрза почетокот на преговорите за членство во Европската унија. Движење БЕСА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Европски сојуз за промени“ е името на…

„Европски сојуз за промени“ е името на…

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…

БЕСА го подбра лидерот на ДУИ: Изјавата…

Од Беса изјавата на лидерот на „интегративците“,…

Обединување на албанскиот блок: БЕСА ќе ги…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, оценува дека…

Се јави Хоџа: БЕСА ќе даде поддршка…

Заменикот претседател на движењето БЕСА, Аријанит Хоџа…