Објавено на:

Бизарно тврдење на украинските служби: Русите ги преместуваат мртвите трупови на војници ноќе за да ги прикријат загубите

t

Украинските безбедносни служби тврдат дека руските сили ги преместуваат телата на загинатите руски војници ноќе, за да ги прикријат загубите.

„Телата се враќаат во Русија полураспаднати и треба да се идентификуваат“, соопштија безбедносните служби. Украина тврди дека прислушувала телефонски разговори меѓу руски војници кои разговарале за ова.

Во еден разговор, руски војник наводно рекол дека само 20 до 22 војници од неговиот баталјон од околу 200 луѓе преживеале. Уште деветмина одбиле да ја продолжат борбата, тврдат Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…