Објавено на:

Бизарно тврдење на украинските служби: Русите ги преместуваат мртвите трупови на војници ноќе за да ги прикријат загубите

t

Украинските безбедносни служби тврдат дека руските сили ги преместуваат телата на загинатите руски војници ноќе, за да ги прикријат загубите.

„Телата се враќаат во Русија полураспаднати и треба да се идентификуваат“, соопштија безбедносните служби. Украина тврди дека прислушувала телефонски разговори меѓу руски војници кои разговарале за ова.


Во еден разговор, руски војник наводно рекол дека само 20 до 22 војници од неговиот баталјон од околу 200 луѓе преживеале. Уште деветмина одбиле да ја продолжат борбата, тврдат Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…