Бислимовски: Тие што ќе трошат повеќе струја, ќе плаќаат повеќе

t

Поскапувањето на струјата ќе биде една од темите на вечерашната емисија „Економски магазин“ на АЛСАТ, каде гостин е шефот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски. Според него, за жал немаме добра ситуација, бидејќи не се гледа светлина во тунелот. Состојбата со енергетската криза уште повеќе ја влошува војната во Украина, вели тој во емисијата на Алсат.

„Во моментов е многу тешко да се каже колкава ќе биде цената на струјата, од 1 јули или можеби од 1 август, бидејќи сè уште не сме добиле барања од сите компании… Цените на слободниот пазар се многу високи. И овој тренд продолжува и понатаму и според податоците што ги имаме и што ги гледаме од берзата е дека не се гледа светлина во тунелот“, изјави Марко Бислимовски, претседател на РКЕ.


Извор:Алсат.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Митрополит Гаврил: Порфириј го испрати актот за…

Неговото високопреосвештенство, Ловчанскиот митрополит Гаврил, неодамна преку…

Арсовска ги испрати средношколците кои ќе учествуваат…

За прв пат македонски тим на средношколци…

Се плашат од народот? Францускиот предлог денеска…

Францускиот предлог нема да се најде на…

НСДП го прифаќа францускиот предлог, велат студиозно…

Имајќи го во предвид политичкиот моментум во…