Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за вториот круг

t

„За вториот круг на претседателските избори клучно ќе биде коалициоскиот капацитет кои ќе го имаат партиите. Да не прејудицираме со волјата на граѓаните, тие ќе избираат на 8 мај и за тоа кој ќе има капацитет за коалицирање и прогрес“, изјави Фамир Битиќи, потпретседател на СДСМ и коносител на листа на кандидати за пратеници на Коалицијата за европска иднина во неговото гостување на ТВ 24.

Зборувајќи за претседателските избори, Битиќи истакна дека денешното гласање покажа дека граѓаните не се инструирани, инструментализирани од било која политичка партија и гласаат по сопствено убедување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…