Објавено на:

Биткоинот пред колапс: Американски брокер предвидува судeн ден за криптовалутата

t

Американскиот брокер Питер Шиф тврди дека биткоинот нема вредност и дека дигиталниот токен е на работ на нов пад. Тој на Твитер напиша дека најдобрата криптовалута е на пат да падне до 10.000 долари или дури и пониско.
„Ова е долгорочна табела. Замислете колку лошо ќе изгледа оваа табела кога биткоинот ќе падне под 30.000 долари“, напиша Шиф на Твитер во неделата, додавајќи:
„Падот до 10.000 долари би изгледал како забивање, но нема причина да се верува дека ова ниво ќе се одржи како постојано дно, доколу заврши двојниот циклус, вистинското дно ќе биде нула.“

Шиф го дефинира „двојниот врв“ како показател за силен надолен тренд. Терминот опишува технички модел кој го означува врвот на џиновскиот раст и се смета за подготвен кога цената ќе падне под „граничната вредност“. Во моментов, тоа е околу 30.000 долари.

Шиф, извршниот директор на компанијата „Euro Pacific Capital“, често ги критикуваше криптовалутите, тврдејќи дека биткоинот е огромен шпекулативен балон што ќе експлодира, а луѓето што го купуваат сега ќе останат со празна торба, пренесува RT .
Економистот, најпознат по предвидувањето на финансискиот пад во 2008 година, пред две години објави дека не може да пристапи до неговите биткоин средства откако неговиот дигитален паричник престана да ја прифаќа неговата лозинка. Истакнувајќи дека тоа не е голема трагедија, тој рече: „Знаев дека поседувањето биткоин е лоша идеја, едноставно никогаш не сфатив дека ова е толку лошо!“
Биткоинот изгуби повеќе од 25 отсто од својата вредност откако достигна највисоко ниво од над 68.000 долари во ноември. Аналитичарите велат дека најпознатата криптовалута почнала да се опоравува по тримесечен пад, но можеби сè уште не излегла од кризата. Со дигиталната валута се тргуваше за 4 отсто повеќе во вторникот, над 44.000 долари по токен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

 Вредноста на Биткоин над 45.000 долари, последен…

Најголемата криптовалута во светот ја започна Новата…

Се прогнозира дека биткоинот ќе достигне 100.000…

Криптовалутата се зголеми за повеќе од 150%…

Хакер украл податоци од милијарда луѓе, сега…

Непознат хакер тврди дека има податоци од…

Цената на биткоинот порасна за повеќе од…

Цената на биткоинот расте за повеќе од…