Благ пад на вредноста на доларот и цената на нафтата на светските берзи

t

Доларот падна втор ден по ред, a се намалува и цената на нафтата. 

Курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали од вчерашните 138,35 на 137,95 јени.  Цената на еврото е 1,0135 долари, а вчера  беше 1,0105 долари.

Цените на нафтата,  утрово благо паднаа, откако вчера се зголемија за околу 5 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 0,39 отсто, на 105,85 долари, а на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 102,40 долари. Претходно, доларот беше на највисоко ниво за период од 20 години

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл Тајмс: Инвеститорите го избегнуваат доларот

Менаџерите со средства овој месец ги продаваат…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…

ЕУ во опасност од нова енергетска криза

Геополитичките тензии и предизвиците со снабдувањето би…

Паднаа цените на нафтата на светските берзи

На лондонската берза цената на барелот по…

Доларот ослабе, цените на нафтата пораснаа

Во Азија цените на акциите се зголемија,…