Објавено на:

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот е долго блокирана, но е единствен пат напред

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Тел Авив ги повика Израел и Палестинците да ги смират тензиите и повтори дека одамна блокираната визија за мир е „единствениот пат“ напред.

– Одговорност на сите е да преземе чекори за смирување на тензиите, а не да ги разгоруваме, истакна Блинкен.

Тој наведе дека минатонеделниот напад врз синагогата во Ерусалим „беше повеќе од напад врз поединци, тоа беше и напад на универзалниот чин на практикување на својата вера“.

– Ги осудуваме сите оние кои слават какви било акти на тероризам што одземаат невини животи, без оглед кој е жртва или во што верува, наведе Блинкен, додавајќи дека повиците за одмазда против невини жртви не се одговор.

Претходно, Блинкен во Каиро изјави дека Вашингтон и понатаму цврсто верува во преговараното решение „две држави како единствен пат кон трајно решение на конфликтот“.

Блинкен денеска во Каиро разговараше со египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси за начините за намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците, како дел од тридневната посета на земјите од Блискиот Исток. За утре е предвидено Блинкен сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…

Рекација на Чкембари: Полицијата без никаква селекција…

Раководството на македонскиот ракометен вицепрвак, Еурофарм Пелистер…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…