Блинкен: НАТО решително ќе одговори на актерите кои се обидуваат да го дестабилизираат Косово

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека заедно со сојузниците во НАТО разговарале за актуелната улога на НАТО во промовирањето на мирот и безбедноста на Западен Балкан и оценил дека Алијансата има клучна улога во помагањето на земјите од регионот да постигнат членство во ЕУ.


„НАТО има клучна улога во помагањето на земјите во регионот да постигнат напредок на нивниот пат кон членство во ЕУ и поширока европска стабилност. НАТО долго време беше столбот на безбедноста на Западен Балкан. Тоа ќе продолжи да го прави тоа“, рече Блинкен на прес-конференција по состанокот на министрите за надворешни работи во седиштето на Алијансата во Брисел.
Тој рече дека НАТО решително одговорил на актерите кои се обидуваат да го дестабилизираат северот на Косово.
„Распоредуваме дополнителни војници во КФОР. Ја продлабочуваме соработката со силите предводени од ЕУ во Босна и Херцеговина“, рече Блинкен.


Американскиот државен секретар најави дека вечерва патува за Скопје на Министерскиот совет на ОБСЕ.
„И покрај флагрантните прекршувања на Русија на секој поединечен клучен принцип од Договорот од Хелсинки, нејзините немилосрдни напори да ја опструира работата на ОБСЕ, 50-те други земји-учеснички покажаа решителност да обезбедат организацијата да продолжи да ја исполнува својата цел за унапредување на европската безбедност“. – изјави Блинкен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…