Објавено на:

Блинкен: Успехот на израелските одлуки ќе го мериме според хуманитраната ситуација во Газа

t

САД ги поздравуваат последните одлуки на Израел да дозволи доставување поголема хуманитарна помош во Појасот Газа, но нивниот успех ќе се мери со резултатите на теренот, изјави денеска американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

Зборувајќи со лидерите на ЕУ во Белгија, тој додаде дека САД ќе следат како ќе се одвива ситуацијата во наредните денови и недели, пренесуваат британските медиуми.

Блинкен рече дека Вашингтон „внимателно ќе ги следи“ специфичните индикатори како што е бројот на камиони кои пристигнуваат во Појасот Газа, како и проценката на ризикот од глад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Издадена наредба за апсење на Нетањаху!

Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг побара…

(Видео) Јанчев: Ни ЕУ, ни НАТО, ни…

Прво е Македонија, а потоа е сѐ…

Украинците погодиле руска рафинерија со шест дронови

Руската нафтена рафинерија во Славјанск, Краснодарската територија,…

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма…

Палевски бара адвокати – ова се имињата

Тони Менкиновски, Јовица Страшевски, Славчо Секулов се…